Sprawdź skład kosmetyku

Śluz ślimaka w kosmetykach

śluz ślimaka

Śluz ślimaka w kosmetykach

Jednym z najpopularniejszych składników jest obecnie śluz ślimaka. Jego popularność rozpoczęła się od kosmetyków azjatyckich, z powodzeniem jest również stosowany przez nasze rodzime firmy. Wiesz, na czym polega jego działanie i dlaczego jest tak bardzo lubiany?

Śluz ślimaka w kosmetyce – rys historyczny

Pierwsza znana nam wzmianka o stosowaniu śluzu ślimaka w kosmetyce pochodzi ze starożytnej Grecji. Hipokrates pisał bowiem o łagodzeniu stanów zapalnych skóry za pomocą tego składnika. Nie tylko skórę leczono w ten sposób, lecz śluz ślimaka był wówczas środkiem leczniczym na wiele dolegliwości.

W latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku rodzina chilijskich hodowców ślimaków odkryła, że ich dłonie są o wiele gładsze od dłoni osób, z którymi mieli styczność, a podrażnienia i zranienia goiły się o wiele szybciej. Działanie śluzu ślimaka na skórę było dla nich o tyle zadowalające, że w 1995 roku zaczęli sprzedawać kosmetyki z tym składnikiem.

Warto zapoznać się z ofertą różnych marek oferujących kosmetyki ze śluzem ślimaka. Pamiętajmy jednak, by przed zakupem sprawdzić skład i by śluz ślimaka nie okazał się jedynym skutecznym składnikiem.

Współcześnie jest to jeden z najbardziej pożądanych składników kosmetycznych. Do niedawna większość produktów zawierających go pochodziła z Azji. Na fali popularności kosmetyków azjatyckich zaczęły się nim interesować na większą skalę także nasze rodzime firmy. Wybór mamy więc ogromny. Niesłabnącą popularnością cieszą się sera, emulsje i kremy. W sprzedaży są także kosmetyki oczyszczające ze śluzem ślimaka. Wybór jest tak duży, że każda z nas indywidualnie powinna zapoznać się z ofertą różnych marek oferujących tego typu kosmetyki. Pamiętajmy jednak, by przed zakupem sprawdzić skład i by śluz ślimaka nie okazał się jedynym skutecznym składnikiem.

Dlaczego kupujemy kosmetyki ze śluzem ślimaka?

Śluz ślimaka ma wiele cennych właściwości korzystnie wpływających na skórę. Przede wszystkim ma silne działanie regeneracyjne. Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny oraz proliferację fibroblastów. Stosuje się go w preparatach przeznaczonych do skóry starzejącej się. Pomaga w gojeniu ran i oparzeń, wygładza blizny i rozstępy. Polecany jest nawet osobom ze skórą wrażliwą i skłonną do alergii. Istotne jest, że jest dobrze tolerowany i nie powoduje skutków ubocznych.

Co na temat śluzu ślimaka mówią badania?

W bazach medycznych można wyszukać całkiem sporo artykułów na temat badań nad skutecznością śluzu ślimaka w pielęgnacji skóry. Wyniki jednego z nich, z wykorzystaniem śluzu ślimaka Cryptomphalus aspersa w leczeniu fotostarzenia, wykazały jego skuteczność. Badanie trwało 90 dni. włączono do niego 25 kobiet w wieku 35-65 lat. Najbardziej odczuwalnym efektem było ustąpienie suchości i szorstkości. Zwiększyła się także elastyczność, poprawił koloryt i nastąpiła redukcja zmarszczek. Zauważono, że nastąpił wzrost przeżywalności komórek po napromienianiu UVA. Zaznaczono, że osiągnięcie zadowalających rezultatów jest możliwe przy regularnym stosowaniu preparatów ze śluzem ślimaka Cryptomphalus aspersa dwa razy dziennie. Korzyści płynące z regularnego stosowania posłużą więc do dalszych badań nad tym cennym składnikiem.

 

Jeżeli chcecie porównać nasze rodzime kosmetyki ze śluzem ślimaka z kultowymi kosmetykami azjatyckimi, zapraszamy do naszej porównywarki. Najpierw na stronie głównej wpisujemy w okienko “Wybrane składniki kosmetyku” “snail secrection filtrate” i akceptujemy nasz wybór. Następnie zaznaczamy wybrane przez nas dowolne kosmetyki, żeby je porównać, przejeżdżamy kursorem wyżej i akceptujemy.

 

Źródła

  1. Brieva A., Philips N., Tejedor R. i wsp.: Molecular basis for the regenerative properties of a secretion of the mollusk Cryptomphalus aspersa. Skin Pharmacol. Physiol. 2008, 21, 1, 15–22.
  2. Cruz M.C., Sanz-Rodríguez F., Zamarrón A. i wsp.: A secretion of the mollusc Cryptomphalus aspersa promotes proliferation, migration and survival of keratinocytes and dermal fibroblasts in vitro. Int. J. Cosmet. Sci. 2012, 34, 2, 183–189.
  3. Fabi S.G., Cohen J.L., Peterson J.D. i wsp.: The effects of filtrate of the secretion on the Cryptomphalus aspersa an photoaged skin. J. Drugs Dermatol. 2013, 12, 4, 453–457.

Author Info

Joanna Masłowska

No Comments

Comments are closed.