Sprawdź skład kosmetyku

Czy kosmetyki dla mężczyzn i kobiet różnią się składem?

kosmetyki dla mężczyzn

Czy kosmetyki dla mężczyzn i kobiet różnią się składem?

Jakie różnice kryją kosmetyki dla mężczyzn i kobiet?

Do niedawna główną grupą docelową dla producentów kosmetyków były kobiety. Od kilku lat ta tendencja się zmienia. Coraz więcej produktów jest bowiem produkowanych z myślą o mężczyznach. Z naszego artykułu dowiecie się, czy skład kosmetyków dla mężczyzn i kobiet rzeczywiście się różni, czy może podział ze względu na płeć jest jedynie chwytem marketingowym zachęcającym do zakupu produktu.

 

Czym charakteryzują się kosmetyki dla kobiet?

Gdy wchodzimy do drogerii, półki uginają się od niezliczonej ilości kosmetyków dla kobiet. Kremy do twarzy, do ciała, rąk, stóp, pod oczy, na dzień, na noc… Wiele pań stosuje bowiem inny kosmetyk do różnych części ciała. Oczywiście nie możemy generalizować, wiele kobiet szuka produktów wielofunkcyjnych, zastępujących możliwie najwięcej kosmetyków. To oszczędność miejsca w łazience i pieniędzy. Producenci jednak chętnie wprowadzają nowe serie składające się z kosmetyków o podobnych składach przeznaczonych do różnych części ciała.

Na opakowaniach bardzo często pojawia się informacja o występowaniu jakiegoś modnego składnika, na który producent chce zwrócić uwagę konsumentki. Coraz bardziej świadomie bowiem kupujemy dziś kosmetyki i większą uwagę zwracamy na składy. Na opakowaniach często pojawiają się więc informacje o obecności w produkcie drogocennych olejów lub modnego ostatnimi czasy węgla. Mówimy tu o tekstach marketingowych – te jednak, jak doskonale wiemy, potrafią się bardzo różnić od rzeczywistego składu INCI. Niemniej jednak producenci próbują zachęcić kobiety do zakupu kosmetyku poprzez poinformowanie o zawartości konkretnych składników. A jak jest w przypadku kosmetyków dla mężczyzn?

Kosmetyki dla mężczyzn – coraz większy wybór

Dawno minęły czasy, kiedy mężczyzna miał do wyboru tylko krem do golenia i żel pod prysznic.

Bezpowrotnie minęły czasy, kiedy mężczyźni mieli do wyboru krem do golenia i żel pod prysznic. Większość firm produkujących kosmetyki regularnie poszerza swoją ofertę właśnie o kosmetyki dla mężczyzn. I chyba nikogo dziś już nie dziwi, że wchodząc do drogerii, wybór jest naprawdę duży. Kremy do golenia, o których była mowa wyżej, oczywiście nadal są w sprzedaży. Oprócz tego całe mnóstwo innych produktów: peelingi, maseczki, kremy pod oczy, olejki do pielęgnacji brody. Dużo jest też kosmetyków wielofunkcyjnych. Spełniają one funkcję żelu pod prysznic, szamponu i balsamu. Zapewne nieraz zetknęłyście się w Internecie ze śmiesznymi obrazkami pokazującymi łazienkę mężczyzny i kobiety, a w tej łazience tylko jeden wielofunkcyjny kosmetyk dla mężczyzn i cała reszta dla kobiet. Najwidoczniej w społecznym odbiorze jawi się taki właśnie typ mężczyzny. Pytanie tylko, jak duża jest ta grupa. I czy wysyp kolejnych serii kosmetycznych przeznaczonych dla mężczyzn wynika z faktycznego zapotrzebowania, czy jest jedynie wytworem marketingowym.

Składniki dla mężczyzn i kobiet – jak to faktycznie wygląda?

Nie ma składników męskich i kobiecych. Wykazy składników kosmetyków nie dzielą ich bowiem ze względu na płeć, lecz działanie na skórę.

Przede wszystkim musimy podkreślić, że nie ma składników męskich i kobiecych. Wykazy składników kosmetyków nie dzielą ich bowiem ze względu na płeć, lecz działanie na skórę. A skóra zarówno mężczyzn, jak i kobiet może być przesuszona, trądzikowa czy starzejąca się. Gdy rozejrzymy się w drogeriach, zauważymy, że producenci tworzą serie łagodnych kosmetyków dla panów, zawierających takie składniki jak alantoina czy panthenol. Męska skóra także bywa wrażliwa i potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, podobnie jak kobieca.

Kosmetyki dla mężczyzn są klasyfikowane jako “męskie” z powodu dodania odpowiedniej, “męskiej” kompozycji zapachowej i barwników. Pozostałe składniki są z powodzeniem stosowane zarówno w kosmetykach dla mężczyzn, jak i dla kobiet. A że każda skóra ma inne potrzeby, do wyboru mamy zatem całe bogactwo cennych substancji. Coraz więcej jest na rynku kosmetyków do pielęgnacji męskiej brody. Zawierają one bardzo często te same oleje i masła, których kobiety używają do pielęgnacji ciała i włosów: masło shea, olej słonecznikowy, kokosowy, awokado czy lniany. Podobnie jest z szamponami. Baza szamponów dla mężczyzn i kobiet w obrębie jednej firmy bywa niekiedy ta sama. Różnice dotyczą zawartości substancji pielęgnujących, które dobiera się do potrzeb skóry i włosów. I oczywiście, co przeczytałyście już wyżej, dodatków takich jak kompozycja zapachowa czy barwniki. Choć są mężczyźni, którzy nie zwracają uwagi na to, czy kupują kosmetyk przeznaczony specjalnie dla nich. Najważniejsze to dobrać kosmetyk do typu skóry, zawierający odpowiednie połączenie składników.

 

 

 

Author Info

Joanna Masłowska

No Comments

Comments are closed.