Sprawdź skład kosmetyku

Kompozycja zapachowa kosmetyków

Każda kobieta lubi otulać się pięknymi zapachami. Kompozycje zapachowe towarzyszą jednak nie tylko perfumom, lecz są dodawane także do kosmetyków pielęgnacyjnych i kolorowych. Poniżej omówimy najważniejsze rodzaje składników kompozycji zapachowych i sprawdzimy, czy działają alergennie na naszą skórę.

Kompozycja zapachowa kosmetyków – regulacje prawne

Do kosmetyku nie można dodać tyle składników kompozycji zapachowej, ile dusza zapragnie. W Unii Europejskiej regulują to odpowiednie uregulowania. Europejskie prawo bardzo rygorystycznie podchodzi bowiem do kwestii bezpieczeństwa stosowania kosmetyków. Tak więc według prawa europejskiego kompozycja zapachowa oznaczana jest nazwą INCI Parfum. Wyjątkiem jest jednak lista 26 substancji zapachowych określanych jako alergenne. Substancje spłukiwalne z tej listy występujące w kosmetyku w stężeniu powyżej 0,01% oraz substancje pozostające na skórze w stężeniu powyżej 0,001% muszą zostać wykazane w spisie składników INCI. Należą do nich tak popularne składniki, jak linalol, geraniol, limonen, alkohol benzylowy. Lista składników, wśród których znalazły się potencjalnie alergenne składniki kompozycji zapachowych, znajduje się pod tym linkiem.

Substancje zapachowe znajdujące się na liście potencjalnych alergenów muszą zostać wykazane w spisie składników INCI, gdy ich stężenie przekracza 0,01% dla kosmetyku spłukiwalnego i 0,001% dla niespłukiwalnego.

Pochodzenie składników kompozycji zapachowej

Środki zapachowe pozyskiwane są naturalnie i syntetycznie.  Naturalne to te, które otrzymuje się z różnych części roślin oraz – niekiedy – są pochodzenia zwierzęcego. Trzeba jednak podkreślić, że za naturalne uznaje się takie surowce, które pozyskuje się metodami fizycznymi, nie wykorzystując przy tym rozpuszczalników chemicznych (z wyjątkiem naturalnych rozpuszczalników chemicznych, do których zaliczamy alkohol etylowy i dwutlenek węgla)…..

Czytaj dalej —->