Sprawdź skład kosmetyku

INCI – czym jest i jak je czytać?

INCI – czym jest i jak je czytać?

Tematyka związana ze składami kosmetyków jest podejmowana coraz częściej. Wiele osób świadomie kupuje kosmetyki i coraz chętniej spogląda na etykietę, aby przeanalizować zawartość dodanych do produktu substancji. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże usystematyzować wiedzę o składach kosmetyków.

INCI to Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetycznych (ang. International Nomenclature of Cosmetic Ingredients). Konieczność zamieszczania pełnych składów na opakowaniu kosmetyku dotyczy wszystkich państw należących do Unii Europejskiej i prawo dotyczące składów kosmetyków na tym terenie jest jednakowe.

Składniki zamieszczane są według stężenia w kolejności malejącej. Oznacza to, że najwięcej jest składnika umieszczonego na pierwszym miejscu listy, najczęściej jest to woda lub olej.

Istnieje konieczność zamieszczania informacji o składniku występującym w stężeniu powyżej 1% w kolejności malejącej. Gdy stężenie składnika wynosi poniżej 1%, wtedy kolejność umieszczania takich substancji jest dowolna – pod warunkiem, że zostaną wymienione po innych składnikach, występujących w stężeniu powyżej 1%.

Ściśle został omówiony sposób zapisu nazw. Nazwy chemiczne występują w języku angielskim, a nazwy roślin – w języku łacińskim.

Barwniki zapisywane są w postaci symbolu CI (czyli Colour Index) oraz następującym po nim ciągu cyfr.

Kompozycja zapachowa przeważnie jest opisywana jako Parfum. Nie jest wówczas wyszczególnione, co ona zawiera i nie możemy mieć pewności, czy któryś ze składników wchodzących w jej skład nie będzie nam szkodził. Jeżeli występuje w stężeniu większym niż 1% lub użyto w niej składników uczulających, powinny zostać one wyszczególnione.

Do każdego kosmetyku dodawane są konserwanty w celu przedłużenia jego trwałości oraz zapobiegają rozwojowi bakterii. Ich ilość nie może przekraczać 1%. Pamiętajmy więc, że składniki opisane w wykazie INCI po konserwantach, podobnie jak po kompozycji zapachowej, występują w śladowej ilości i ich obecność w kosmetyku jest naprawdę znikoma. Jeżeli są to substancje aktywne, skuteczność takiego kosmetyku pozostawia wiele do życzenia.

Tematyka dotycząca INCI jest niewyczerpana, zachęcamy więc do korzystania z wyszukiwarki i porównywarki kosmetyków w portalu Dom Kosmetyków. Znajdziecie w niej pełne składy kosmetyków, możliwość porównania kilku wybranych przez siebie produktów i wyeliminowania szkodliwych składników.

Author Info

Joanna Masłowska

No Comments

Comments are closed.