Sprawdź skład kosmetyku

Co powinny zawierać etykiety kosmetyków?

etykiety kosmetyków

Co powinny zawierać etykiety kosmetyków?

Coraz więcej osób, sięgając po ulubiony kosmetyk na sklepowej półce, zwraca uwagę na jego wnętrze. Na szczęście skład sprawdza coraz więcej osób i producenci są zobowiązani do tego, aby jakość tworzonych przez nich produktów była coraz lepsza. Pamiętajmy jednak, że każdy kosmetyk, bez względu na to, co w sobie kryje, znajduje się w opakowaniu: słoiczku, tubie, butelce, a niektóre dodatkowo w zafoliowanym kartoniku. Czy wiecie, jakie informacje powinny się znaleźć na opakowaniu i co według prawa powinny zawierać etykiety kosmetyków? Przeczytajcie nasz artykuł.

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, że informacje zamieszczane na opakowaniu muszą być łatwe do odczytania i nieusuwalne. Gdy szukamy preparatu o konkretnym przeznaczeniu, nie możemy wczytywać się w najmniejsze literki zamieszczone gdzieś na samym końcu. Takie informacje muszą być odpowiednio wyeksponowane na etykietach kosmetyków. Producent powinien umieścić je na opakowaniu zewnętrznym. Jeżeli nie jest to możliwe, wówczas podaje się je w dołączonej ulotce lub metce.

Na opakowaniu muszą się znaleźć:

1. Nazwa kosmetyku.

2. Nazwa producenta oraz jej adres.

3. Numer partii. Pozwala na zidentyfikowanie produktu kosmetycznego.

4. Ilość kosmetyku w opakowaniu (z wyjątkiem próbek, opakowań zawierających mniej niż 5 ml lub 5 g produktu i jednorazowych opakowań).

5. Data minimalnej trwałości. Jest to okres podawany na opakowaniu, do którego produkt zachowuje swoje właściwości, gdy jest przechowywany w odpowiednich warunkach. Daty minimalnej trwałości nie podaje się, gdy przydatność produktu jest dłuższa niż 30 miesięcy – w takich wypadkach podaje się informację, w jakim czasie po otwarciu opakowania trzeba zużyć dany produkt.

6. Skład INCI. O tym, jakie są zasady zamieszczania składu na opakowaniu, przeczytacie w oddzielnym artykule.

Na szczęście zwiększa się tendencja do sprawdzania składów na etykiecie i producenci są zmuszeni do produkowania kosmetyków wyższej jakości.

7. Certyfikowane kosmetyki naturalne zawierają informację, najczęściej jest to logo, instytucji certyfikującej. W Polsce najczęściej sprzedawane są kosmetyki certyfikowane przez: Ecocert, Cosmebio, BDIH, NaTrue, Vegan Society. Każda taka instytucja ma własne wymagania dotyczące przyznawania certyfikatu. O tym napiszemy szerzej w jednym z następnych artykułów.

8. Ponadto komunikaty, które znajdują się na opakowaniu, powinny być jasne i zrozumiałe, produkt zaś musi być opisywany zgodnie ze stanem faktycznym i w sposób uczciwy. Na przykład producent może pisać na opakowaniu tylko o składnikach, które faktycznie występują w danym kosmetyku. Niestety można spotkać się z tym, że producent zachwala produkt ze względu na występowanie w nim jakiegoś cennego składnika. Niestety nie informuje już, że znajduje się on na końcu składu i że więcej jest w danym kosmetyku np. konserwantów. Takie sytuacje są dość częste. Warto więc pamiętać o tym i czytać etykiety kosmetyków.

Źródła:

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/ALL/?uri=CELEX%3A32009R1223

http://www.prawokosmetyczne.info/opakowanie-kosmetykow-sprawdz-jakie-informacje-sa-dozwolone/

Author Info

Joanna Masłowska

No Comments

Comments are closed.