Sprawdź skład kosmetyku

Dlaczego propolis w kosmetykach jest tak ceniony?

propolis w kosmetykach

Dlaczego propolis w kosmetykach jest tak ceniony?

Kosmetyki z zawartością propolisu są niezwykle cenione ze względu na jego niezwykłe właściwości znane już od starożytności. W tym artykule chcielibyśmy omówić działanie jednego z najcenniejszych składników wytwarzanych przez pszczoły, korzystnie wpływającego na naszą skórę.

Czym jest propolis?

Jest to lepka substancja służąca pszczołom do uszczelniania ula. Jest wytwarzany z żywicy pączków roślin liściastych. A do czego może posłużyć nam?

Propolis – za co tak go cenimy?

Na początku warto wspomnieć jedną ważną informację. A więc – skład chemiczny i działanie propolisu różnią się mianowicie w zależności od miejsca jego pochodzenia. Składa się z substancji żywicznych, wosku pszczelego. Zawiera kwasy aromatyczne oraz ich estry etylowe, węglowodory oraz mikroelementy.

W związku z bogactwem substancji go tworzących nie możemy wskazać jednej funkcji, jaką spełnia ten składnik w kosmetykach – jego działanie jest bowiem, można by rzec, wszechstronne. Nawilża skórę i zapobiega utracie wody. Osoby ze skórą podrażnioną odnajdą w nim ukojenie, z trądzikiem – normalizację sebum. Łagodzi stany zapalne, działa przeciwzmarszczkowo. Ma również działanie przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne (wspomaga leczenie opryszczki). Skąd to wszystko wiemy?

Z piśmiennictwa. Prowadzone były bowiem badania nad skutecznością propolisu w leczeniu chorób skóry wywołanych drobnoustrojami. Ich wyniki pokazują, że u większości osób borykających się z ropnymi zapaleniami skóry propolis w porównaniu z innymi sposobami leczenia działał skutecznie i skracał czas trwania choroby. Podobnie było w przypadku grzybic i chorób wirusowych, takich jak opryszczka.Trzeba przy tym jednak pamiętać, że odnotowywana jest rosnąca liczba przypadków uczulenia na preparaty (w tym kosmetyki) z zawartością propolisu – podejrzewa się, że jest to związane z coraz częstszym stosowaniem tego składnika.

Warto jednak, jeżeli nie ma ku temu przeciwwskazań, włączyć do swojej pielęgnacji kosmetyki zawierające ten składnik, zważywszy na jego korzystne działanie na naszą skórę. Pamiętajmy jednak, by miały dobry skład – bez tego nie ma możliwości, by zadziałały skutecznie. Poniżej prezentujemy kilka produktów, które nam się spodobały i zdecydowanie możemy polecić. Może polubicie je również Wy 🙂

 

Piśmiennictwo

Kędzia B., Hołderna-Kędzia E.: Leczenie propolisem chorób skóry wywołanych przez drobnoustroje. Postępy Fitoterapii, 2007, 1, 23-30.

Siemionow K.: Propolis – charakterystyka i zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym. Gazeta Farmaceutyczna, 2016.

 


 A Jeden

Mydło z węglem i propolisem


Sprawdź skład

 

Orientana

Naturalne BIO serum do twarzy miód i propolis


Sprawdź skład

Author Info

Joanna Masłowska

No Comments

Comments are closed.