Sprawdź skład kosmetyku

Czarne mydło – jakie są rodzaje i czym się różnią?

czarne mydło

Czarne mydło – jakie są rodzaje i czym się różnią?

W ostatnich latach na fali popularności naturalnych kosmetyków coraz większe zainteresowanie wzbudzają kosmetyki o tajemniczej nazwie czarne mydło. Z pewnością większość z Was używała tych kosmetyków lub przynajmniej o nich słyszałyście. Wiecie, czym się od siebie różnią i jakie składniki zawierają?

Czarne mydło – rodzaje

Czarne mydło savon noir jest tradycyjnym mydłem marokańskim produkowanym na bazie czarnych oliwek. Jego barwa, wbrew pozorom, nie jest jednak czarna, lecz w zależności od użytych oliwek przyjmuje kolor ciemnozielony lub bursztynowy. Ma silnie oczyszczające właściwości, często z powodzeniem spełnia funkcję peelingu. W połączeniu z glinką ghassoul stosuje się je jako element rytuału hammam. Trzeba jednak uważać, aby czarne mydło nie dostało się do oczu, gdyż wywołuje podrażnienie i nieprzyjemne uczucie pieczenia. Może być stosowane przez osoby z różnymi rodzajami cery. Producenci zapewniają, że jest bezpieczne nawet dla alergików, lecz trzeba pamiętać, że jest to cecha indywidualna i wbrew pozorom czarne mydło może wywoływać podrażnienia.


Organique

Naturalne czarne mydło savon noir


Sprawdź skład

 

Bez względu na to, czy wybierzesz czarne mydło marokańskie, syberyjskie czy z dodatkiem węgla, kieruj się skłdem takiego kosmetyku.

Z pewnością wiele z Was słyszało także o innej odmianie czarnego mydła, a jest nią czarne mydło syberyjskie. Ostatnimi czasy niespotykaną popularność zyskało czarne mydło Agafii. Z pewnością wiele z Was go używa. Podobnie jak mydło marokańskie, także i syberyjskie wykazuje silne działanie oczyszczające. Ma także dobry wpływ na włosy: wzmacnia je i zapobiega ich przetłuszczaniu. Również i jego nazwa nie jest tożsama z barwą, jaką przyjmuje – jest bowiem ciemnozielone lub brunatnozielone. Bazuje na wyciągu z ziół, choć baza myjąca jest standardowa jak w przypadku wielu środków myjących.

 


Pervoe Reshenie, Receptury babuszki Agafii

Syberyjskie czarne mydło Agafii na bazie 37 ziół


Sprawdź skład

Interesującą odmianą jest czarne mydło afrykańskie. Jest zdecydowanie mniej popularne, lecz z całą pewnością godne polecenia. Ma bowiem właściwości antybakteryjne i lecznicze. Bardzo dobrze oczyszcza i działa przeciwzmarszczkowo. Według tradycyjnych receptur powinno zawierać wypiekane strąki drzewa kakaowego, nierafinowane oleje palmowy i kokosowy, a także masło shea. W odróżnieniu od czarnego mydła marokańskiego ma postać kostki, nie zaś pasty ani gęstego żelu.

Gdy mówimy o czarnych mydłach, warto wspomnieć także o jeszcze jednym rodzaju kosmetyków dostępnych na naszym rynku. Są to różne mydełka przyjmujące czarną barwę, którą zawdzięczają węglowi aktywowanemu. Jako że składnik ten jest ostatnio niezwykle popularny, to i czarnych mydeł z dodatkiem węgla jest na rynku całkiem sporo.

 


Sylveco

Detoksykujące mydło naturalne


Sprawdź skład

Czarne mydło – czy rzeczywiście takie naturalne?

Wiele osób zainteresowało się czarnymi mydłami w związku z popularnością naturalnych kosmetyków. Wierzymy bowiem, że nie zawierają szkodliwych dla nas składników i nie wyrządzą naszej skórze szkody. Sama informacja, że mydło jest czarne, nie daje gwarancji naturalności takiego produktu. Trzeba przeczytać skład. A tutaj jest różnie. Faktycznie czarne mydła w dużej mierze są pozbawione szkodliwych składników, lecz nie jest to regułą. Czarne mydło Agafii zawiera bowiem Sodium Laureth Sulfate wysoko w składzie. Jedyną gwarancją jest zatem dogłębne przeanalizowanie składu.

Author Info

Joanna Masłowska

No Comments

Comments are closed.