Sprawdź skład kosmetyku

Alumina i aluminium w kosmetykach – czy te składniki się różnią?

aluminium

Alumina i aluminium w kosmetykach – czy te składniki się różnią?

Aluminium i alumina – jaka jest zależność?

Niekiedy zdarza się, że mamy do czynienia ze składnikami kosmetyków, których nazwy brzmią niemal identycznie, a ich pisownia różni się tylko nieznacznie. Pisaliśmy już o różnicy między methyl lactate i menthyl lactate. Dziś pod lupę bierzemy alumina i aluminium. Zastanawiałyście się nad tym, czym różnią się te składniki?

Aluminium to łacińska nazwa glinu. Sole tego pierwiastka często są stosowane w antyperspirantach jako substancja zapobiegająca poceniu. W kosmetyce okrył się złą sławą. Podejrzewa się bowiem, że może powodować raka piersi i chorobę Alzheimera poprzez wpływ na układ nerwowy.

Alumina (tritlenek diglinu, korund) jest zaś minerałem o wzorze chemicznym alfa-Al2O3. Ma postać proszku. Odznacza się dużą twardością. W kosmetykach spełnia funkcję ścierającą, dodaje się go bowiem do peelingów jako substancję usuwającą martwy naskórek oraz pochłaniającą wilgoć i regulującą lepkość. Jest podstawowym składnikiem mikrodermabrazji korundowej stosowanej w gabinetach kosmetycznych. Warto wiedzieć, że może być on stosowany także w kosmetykach naturalnych.

Korund może posłużyć jako surowiec do wytopienia aluminium.

No dobrze, ale jaki jest punkt wspólny tych składników – pewnie większość z Was zadaje sobie to pytanie. Zależność jest następująca. Z boksytów (jest to ilasta skała osadowa składająca się głównie z wodorotlenków glinu) powstaje tlenek glinu (czyli korund). Wytwarza się go w procesie Bayera i jest końcowym etapem tego procesu. I tutaj uwaga –  korund jest z kolei etapem pośrednim w produkcji wytapiania aluminium.

Tak więc po raz kolejny możemy się przekonać, że niewielka różnica w zapisie może mieć w rzeczywistości ogromne znaczenie. Zwłaszcza w zawiłych zapisach składów INCI. Miejmy to na uwadze podczas robienia zakupów.

 

 

Źródła

Aluminium, antiperspirants and breast cancer; P.D. Darbre, Journal of Inorganic Biochemistry, Volume 99, Issue 9, September 2005, Pages 1912–1919

http://ec.europa.eu/health/scientific_committees/consumer_safety/docs/sccs_o_153.pdf

https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/14769

http://www.aluminum.org/industries/production/alumina-refining

Author Info

Joanna Masłowska

No Comments

Comments are closed.